Breitling - M173671A1B1S1
M173671A1B1S1 Superocean 46 Blacksteel / China
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | M173671A1B1S1 (aka: M173671A1B1S1) |
| Name: | M173671A1B1S1 Superocean 46 Blacksteel / China |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 2000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Superocean 46 reference M173671A1B1S1 is a limited edition of 100 pieces exclusively available in China and Macau. This watch has a DLC-coated case and a matte black dial with yellow accents.