Breitling - M1739313.BE92.152S
M1739313.BE92.152S Superocean 44 Special Blacksteel / Black / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | M1739313.BE92.152S (aka: M1739313BE92152S) |
| Name: | M1739313.BE92.152S Superocean 44 Special Blacksteel / Black / Rubber |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Superocean 44 Special was introduced at BaselWorld 2016. It features a black 'Blacksteel' case and a matching black dial and a ceramic bezel.