Breitling - R173751A1G1S1
R173751A1G1S1 SuperOcean Automatic 42 Red Gold / Grey / Oomiya
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | R173751A1G1S1 (aka: R173751A1G1S1) |
| Name: | R173751A1G1S1 SuperOcean Automatic 42 Red Gold / Grey / Oomiya |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 20 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Breitling SuperOcean Automatic R173751A1G1S1 debuted in 2024. This version has a red gold of 42.00mm with a ceramic bezel insert, and a Grey dial. The movement within is Breitling's trusted caliber Caliber 17 ND. This version is exclusively available in Japan as a limited edition of 20 pieces.