Breitling - U173672A1B1A1
U173672A1B1A1 Superocean 44 Australia Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | U173672A1B1A1 (aka: U173672A1B1A1) |
| Name: | U173672A1B1A1 Superocean 44 Australia Edition |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Superocean 44 reference U173672A1B1A1, introduced in 2021, is a limited edition of 50 pieces created for the Australian market. This watch has a stainless steel case with red gold bezel, and a green inlay calibrated for 60 minutes.