Breitling - U17368221B1S1
U17368221B1S1 Superocean 46 Blacksteel / Red Gold / Black / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | U17368221B1S1 (aka: U17368221B1S1) |
| Name: | U17368221B1S1 Superocean 46 Blacksteel / Red Gold / Black / Rubber |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 2000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitlign SuperOcean 46 ref. U17368221B1S1 features a DLC-coated stainless steel case crowned by a red gold bezel. It is fitted with a rubber strap.