Breitling - Y1739316.C959.211
Y1739316.C959.211 Superocean 44 Special Stainless Steel / Marine Blue / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | Y1739316.C959.211 (aka: Y1739316C959211) |
| Name: | Y1739316.C959.211 Superocean 44 Special Stainless Steel / Marine Blue / Rubber |
| Produced: | 2017 |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Superocean 44 Special Y1739310.BF45 was introduced at BaselWorld 2017. It features a stainless steel case and a blue scratch-resistant ceramic rotating bezel.