Breitling - Y1739367.A807.297S
Y1739367.A807.297S Superocean 44 Special Stainless Steel / Diamondworks / Hurricane White / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Superocean |
| Reference: | Y1739367.A807.297S (aka: Y1739367A807297S) |
| Name: | Y1739367.A807.297S Superocean 44 Special Stainless Steel / Diamondworks / Hurricane White / Rubber |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Finish: | Matte |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Superocean 44 Special was introduced at BaselWorld 2016. It features a stainless steel, diamond-set case and a white dial and a ceramic bezel.