Breitling - A233111A1C1X1
A233111A1C1X1 Premier Top Time Triumph Owners Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Top Time |
| Reference: | A233111A1C1X1 (aka: A233111A1C1X1) |
| Name: | A233111A1C1X1 Premier Top Time Triumph Owners Edition |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 270 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2022, the Breitling Premier Top Time reference A233111A1C1X1 is the first watch to come from the Breitling - Triumph partnership. It features an Ice Blue dial with the Triumph motorcycle logo at 6:00. Inside ticks the self-winding caliber Caliber 23. This version is exclusive to owners of the Breitling x Triumph bike.