Breitling - A233112A1A1X1
A233112A1A1X1 Premier Top Time Deus II
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Top Time |
| Reference: | A233112A1A1X1 (aka: A233112A1A1X1) |
| Name: | A233112A1A1X1 Premier Top Time Deus II |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 2000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2022, the Breitling Premier Top Time reference A233112A1A1X1 is a limited edition of 2000 pieces created in collaboration with the Deus motorcycle lifestyle brand. The Top Time Deus features a silver dial with baby blue counters & tachymeter ring, plus yellow and orange details; a lightning-bolt-shaped chronograph hand on top of squircle-shaped chronograph counters; Deus’ adage “In benzin veritas”; and a retro-looking motorcyclist in rally racer mode - by Deus creative director Carby Tuckwell - engraved on the caseback