Breitling - A25310241K1X1
A25310241K1X1 Premier Top Time Chevrolet Corvette
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Top Time |
| Reference: | A25310241K1X1 (aka: A25310241K1X1) |
| Name: | A25310241K1X1 Premier Top Time Chevrolet Corvette |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2021, the Breitling Premier Top Time reference A25310241K1X1 is part of a 'Capsule' collection of watches paying hommage to the world of classic cars. The dial is Red, with the Chevrolet Corvette logo at 12:00. Inside ticks the self-winding caliber Caliber 25.