Breitling - A41315A71C1X2
A41315A71C1X2 Premier Top Time Shelby Cobra
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Top Time |
| Reference: | A41315A71C1X2 (aka: A41315A71C1X2) |
| Name: | A41315A71C1X2 Premier Top Time Shelby Cobra |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2021, the Breitling Premier Top Time reference A41315A71C1X2 is part of a 'Capsule' collection of watches paying hommage to the world of classic cars. The dial is Blue, with the Shelby Cobra logo at 6:00. Inside ticks the self-winding caliber Caliber 41.