Breitling - AB01762A1L1A1
AB01762A1L1A1 Top Time B01 Ford Mustang / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Top Time |
| Reference: | AB01762A1L1A1 (aka: AB01762A1L1A1) |
| Name: | AB01762A1L1A1 Top Time B01 Ford Mustang / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Top Time B01 was introduced in 2023. This watch -a modernized take on the original Top Time of the 1960's- features a Stainless Steel case of 41.00mm, which houses Breitling's in-house caliber Caliber B01 ND (No Date). Reference AB01762A1L1A1 is inspired by the Ford Mustang and has a Green dial.