Breitling - SB21251A1C1X1
SB21251A1C1X1 Premier Top Time B21 Chronograph Tourbillon Shelby Cobra
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Top Time |
| Reference: | SB21251A1C1X1 (aka: SB21251A1C1X1) |
| Name: | SB21251A1C1X1 Premier Top Time B21 Chronograph Tourbillon Shelby Cobra |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2023, the Breitling Premier Top Time reference SB21251A1C1X1 is part of a 'Capsule' collection of watches paying hommage to the world of classic cars. This watch has a black ceramic & titanium case and a blue dial; inside ticks the Caliber B21, a self-winding movement with tourbillon and chronograph.