Breitling - A1036012/BA91/154A
A1036012/BA91/154A Transocean Date Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Transocean |
| Reference: | A1036012/BA91/154A (aka: A1036012/BA91/154A) |
| Name: | A1036012/BA91/154A Transocean Date Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Transocean The Transocean reinterprets the pure design of the classic 1950s and 60s in a resolutely contemporary style. The slender, understated fuselage carries onboard a high-performance “engine” in the shape of Caliber 01, entirely developed and produced in the Breitling workshops. The dial is a model of clarity and readability featuring refined details such as applied hour-markers, finely recessed and snailed counters, as well as an 18K gold version of the B initial that served for many years as the brand symbol. REF. A1036012.BA91.154A