Breitling - A1631012/G781/171A
A1631012/G781/171A Transocean 38 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Transocean |
| Reference: | A1631012/G781/171A (aka: A1631012/G781/171A) |
| Name: | A1631012/G781/171A Transocean 38 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Transocean Breitling has reinterpreted the pure, original spirit of its Transocean collection in a refined model with a twin-aperture calendar and small seconds. The steel case, fitted with a slim beveled bezel and slender lugs, features a 38 mm diameter that is ideal for all wrist sizes.Water-resistant to 100 meters (330 ft), it houses an officially chronometer-certified selfwinding movement. REF. A1631012.G781.171A