Breitling - A1931012/BB68/154A
A1931012/BB68/154A Transocean Chronograph 1461 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Transocean |
| Reference: | A1931012/BB68/154A (aka: A1931012/BB68/154A) |
| Name: | A1931012/BB68/154A Transocean Chronograph 1461 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
In the Transocean Chronograph 1461, the chronograph is combined with a complete calendar requiring adjustment only once every leap year, meaning every 1,461 days. The case measures 43mm across.