Breitling - A4131012.G757.171A
A4131012.G757.171A Transocean Chronograph 38 Silver / Milanese
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Transocean |
| Reference: | A4131012.G757.171A (aka: A4131012G757171A) |
| Name: | A4131012.G757.171A Transocean Chronograph 38 Silver / Milanese |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Transocean Chronograph 38 is a smaller version of the Transocean Chrono - packing the same neo-vintage & classical looks in a 38mm case. Contrary to its bigger sibling, it is powered by the B41 movement.