Breitling - A4531012/BB69/109W/A20BA.1
A4531012/BB69/109W/A20BA.1 Transocean Day & Date Stainless Steel / Black / Military
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Transocean |
| Reference: | A4531012/BB69/109W/A20BA.1 (aka: A4531012/BB69/109W/A20BA1) |
| Name: | A4531012/BB69/109W/A20BA.1 Transocean Day & Date Stainless Steel / Black / Military |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Transocean Day & Date is inspired by the original 1958 Transocean. It features a classical round case in a contemporary 43mm, and an understated dial with windows for both day and date.