Breitling - A453109T.C921.154A
A453109T.C921.154A Transocean Day & Date Stainless Steel / Blue / Milanese
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Transocean |
| Reference: | A453109T.C921.154A (aka: A453109TC921154A) |
| Name: | A453109T.C921.154A Transocean Day & Date Stainless Steel / Blue / Milanese |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Transocean Day & Date is inspired by the original 1958 Transocean. It features a classical round case in a contemporary 43mm, and an understated dial with windows for both day and date. Reference A453109T.C921.154A was added to the collection in 2017 as a limited edition of 1000 pieces.