Breitling - AB015212/BF26/743P/A20BA.1
AB015212/BF26/743P/A20BA.1 Transocean Chronograph Stainless Steel / Reverse Panda / Croco / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Transocean |
| Reference: | AB015212/BF26/743P/A20BA.1 (aka: AB015212/BF26/743P/A20BA1) |
| Name: | AB015212/BF26/743P/A20BA.1 Transocean Chronograph Stainless Steel / Reverse Panda / Croco / Pin |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Transocean Chronograph reinterprets the pure design of the classic 1950s and 60s chronographs in a resolutely contemporary style. The slender, understated case of 43mm carries onboard a high-performance movement in the shape of Caliber 01, entirely developed and produced in the Breitling workshops. The dial is a model of clarity and readability featuring refined details such as applied hour-markers, finely recessed and snailed counters, as well as an 18K gold version of the B initial that served for many years as the brand symbol. Ref. AB015212/BF26 has a black dial with contrasting sub dials.