Breitling - AB015412.G784.154A
AB015412.G784.154A Transocean Chronograph Boutique Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Transocean |
| Reference: | AB015412.G784.154A (aka: AB015412G784154A) |
| Name: | AB015412.G784.154A Transocean Chronograph Boutique Edition |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 2000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Hunter |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Transocean Chronograph Boutique Edition For this model, Breitling put in quite the effort to create something special. Of course there's the dial - wonderful and warm two-tone silver with gold details. Than there's the movement: Breitling dropped the hour counter of the caliber B01 in favor of the classic two-subdial look. The date is now at 6:00. But perhaps the most unusual feature is the caseback. The Breitling TransOcean Chronograph Boutique Edition uses a hinged case back. The wonderful movement is hidden beneath an extra lid, only to be displayed at the owners discretion. A very cool and traditional touch. The Breitling TransOcean Chronograph Boutique Edition AB015412.G784.154A is a limited edition of 2.000 pieces.