Breitling - AB0510U0.A732.756P
AB0510U0.A732.756P Transocean Chronograph Unitime Stainless Steel / Silver / Croco
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Transocean |
| Reference: | AB0510U0.A732.756P (aka: AB0510U0A732756P) |
| Name: | AB0510U0.A732.756P Transocean Chronograph Unitime Stainless Steel / Silver / Croco |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Transocean Chronograph Unitime pairs a chronograph with a world time function, courtesy of its in-house caliber B05. Thanks to its double disk, the Transocean Chronograph Unitime provides at-a-glance reading, anywhere in the world, of the time in all 24 timezones. When the user changes timezone, simply turning the crown forwards or backwards enables instant correction of the hour hand, the city disk and the 24-hour disk – while automatically adjusting the date to local time.