Breitling - R4131012.G758.223R
R4131012.G758.223R Transocean Chronograph 38 Gold / Silver / Racer
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Transocean |
| Reference: | R4131012.G758.223R (aka: R4131012G758223R) |
| Name: | R4131012.G758.223R Transocean Chronograph 38 Gold / Silver / Racer |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Transocean Chronograph 38 is a smaller version of the Transocean Chrono - packing the same neo-vintage & classical looks in a 38mm case. Contrary to its bigger sibling, it is powered by the B41 movement.