Breitling - R4531012/BB70/740P/R20D.1
R4531012/BB70/740P/R20D.1 Transocean Day & Date Red Gold / Black / Croco / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Transocean |
| Reference: | R4531012/BB70/740P/R20D.1 (aka: R4531012/BB70/740P/R20D1) |
| Name: | R4531012/BB70/740P/R20D.1 Transocean Day & Date Red Gold / Black / Croco / Folding |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Transocean Day & Date is inspired by the original 1958 Transocean. It features a classical round case in a contemporary 43mm, and an understated dial with windows for both day and date.