Bremont - AIRCO MACH 2/WH
AIRCO MACH 2/WH Airco Mach 2 Stainless Steel / White / Calf
| Brand: | Bremont |
|---|---|
| Family: | Airco |
| Reference: | AIRCO MACH 2/WH (aka: AIRCO MACH 2/WH) |
| Name: | AIRCO MACH 2/WH Airco Mach 2 Stainless Steel / White / Calf |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The AIRCO MACH 2, probably best described as more of an officer's dress watch, features an immaculate 40 mm polished case with sapphire crystal back. The AIRCO MACH 2 white colored dial complements its polished applied numerals, and elegant polished hands with carefully applied Super-LumiNova® for readability. The white dial was added to the collection in 2018.