Bremont - AIRCO MACH 3/BL
AIRCO MACH 3/BL Airco Mach 3 Stainless Steel / Blue / Calf
| Brand: | Bremont |
|---|---|
| Family: | Airco |
| Reference: | AIRCO MACH 3/BL (aka: AIRCO MACH 3/BL) |
| Name: | AIRCO MACH 3/BL Airco Mach 3 Stainless Steel / Blue / Calf |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Harking back to the older classic pilot’s watches in terms of design, and with 2018 marking 100 years of British military aviation, Bremont thought it seemed fitting to extend the range with the addition of the new AIRCO MACH 3 which features the signature military RAF blue on the dial. The watch comes in a satin case finish, the dial bears applied baton index markers inlaid with Super-LumiNova® and the red tip of the seconds hand makes for a smart contrast against the blue dial.