Bremont - ALT1CGNbr
ALT1CGNbr ALT1-C Classic Green Bracelet
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Bremont ALT1-C remains true to each of the technical principles behind any revered automatic timepiece. Integrating an impeccably modified, chronometer-rated Valjoux 7750-SO BI AC movement, the ALT1-C brings together art of watch making with the very best of technical innovation, precision and durability.