Bremont - ALT1WTWHbr
ALT1WTWHbr ALT1-WT Worldtimer White Bracelet
| Brand: | Bremont |
|---|---|
| Family: | ALT1 |
| Reference: | ALT1WTWHbr (aka: ALT1WTWHbr) |
| Name: | ALT1WTWHbr ALT1-WT Worldtimer White Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The wonderfully over-engineered Bremont World Timer, ALT1-WT, is one of the more intricate and military watches ever produced. Created for pilots and travellers the world over, it incorporates a complex, highly-finished dial. The Roto-Click® bezel enables the user to work out global time zones using the International landing location. And the adjustable 24-hour hand can display UTC or ‘Zulu’ time.