Bremont - ALT1ZCRbr
ALT1ZCRbr ALT1-Z Zulu Cream Bracelet
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Bremont ALT1-Z was designed with aviators and world travellers in mind. Z stands for ‘Zulu Time’ and allows the wearer to display local time together with the official world time standard: Universal Time Coordinated (UTC), Greenwich Mean Time (GMT), or even Zulu time (Z). UTC replaced GMT in 1972 as the international reference standard for communications, military, aviation, maritime and other activities that span multiple time zones.