Bremont - AC-2
AC-2 America's Cup 2
| Brand: | Bremont |
|---|---|
| Family: | America's Cup |
| Reference: | AC-2 (aka: AC-2) |
| Name: | AC-2 America's Cup 2 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
When Bremont became official timing partner of the America's Cup in 2015, the British brand created two watches to mark the occassion: the America's Cup 1 and the America's Cup 2. The present model, the America's Cup 1 or ACI, features a polished rose gold 'Trip-Tick' case of 43mm with a dlc-treated stainless steel case barrel. The dial is embossed with a 'Auld Mug' pattern.