Bremont - AC-R/SS
AC-R/SS America's Cup Regatta Stainless Steel
| Brand: | Bremont |
|---|---|
| Family: | America's Cup |
| Reference: | AC-R/SS (aka: AC-R/SS) |
| Name: | AC-R/SS America's Cup Regatta Stainless Steel |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Bremont America's Cup Regatta AC-R/SS was launched at BaselWorld 2016. It features a stainless steel case (diameter of 43mm) with a DLC-coated 'barrel'; a white dial with elegant Arabic numerals and a set of feuille hands with SuperLuminova. Caliber BE-17AE adds a regatta complication to a Valjoux 7750 base movement - courtesy of La Joux Perret.