Bremont - OTUSA-R/WH
OTUSA-R/WH Oracle Team USA Regatta White
| Brand: | Bremont |
|---|---|
| Family: | America's Cup |
| Reference: | OTUSA-R/WH (aka: OTUSA-R/WH) |
| Name: | OTUSA-R/WH Oracle Team USA Regatta White |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Bremont Oracle Team USA Regatta OTUSA-R/WH was launched at BaselWorld 2016. It features a titanium case (diameter of 43mm) with a DLC-coated stainless steel 'barrel' and a bi-directional rotating bezel; this case is similar to that of the titanium Boeing models. The BE-17AE movement provides this watch with a regatta count down complication which was developed by La Joux Perret. This watch is also available with black dial.