Bremont - 1 Ti-GMT
1 Ti-GMT Boeing Model 1 Ti-GMT
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Boeing Model 1 Ti-GMT s the first Bremont to feature a titanium case in any of its core range pieces. It is furthermore the first model in the Boeing range with GMT functionality.