Bremont - 247 Ti-GMT
247 Ti-GMT Boeing Model 247 Ti-GMT
| Brand: | Bremont |
|---|---|
| Family: | Boeing |
| Reference: | 247 Ti-GMT (aka: 247 Ti-GMT) |
| Name: | 247 Ti-GMT Boeing Model 247 Ti-GMT |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Launched at BaselWorld 2015, the Bremont Boeing Model 247 Ti-GMT is -together with the Model 1 Ti-GMT- the first watch of the British brand core collection to be fitted with a titanium case. It features a grey dial matching the dark hue of the titanium.