Bremont - BB100
BB100 Boeing Model 100
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Bremont Boeing Model 100 was introduced at BaselWorld 2016 in celebration of the 100 year anniversary of Boeing. This limited edition of 300 pieces features an aviation-grade titanium case with a bi-directional rotating bezel and a brown dial inspired by the 'Boeing Brown' tint found in older Boeing cockpits.