Bremont - MKIII
MKIII Jaguar E-Type MK3
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Bremont-Jaguar MKIII was launched in late 2015. Compared to the MK1 and MK2, its 43mm case is slightly slimmer. It is powered by the ETA-based BE-36AE movement which is hidden behind a closed caseback with Jaguar engravings; hence it is somewhat less costly than the MK1 model.