Bremont - MB1
MB1 MB I
| Brand: | Bremont |
|---|---|
| Family: | Martin-Baker |
| Reference: | MB1 (aka: MB1) |
| Name: | MB1 MB I |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Bremont MBI is a unique and bespoke watch available to Martin-Baker ejectees only and can be quickly identified by its red aluminium barrel. Every watch is engraved with a personal engraving of up to 10 digits consisting of their call sign, name, or date, and will feature the individual’s Martin-Baker Tie Club membership number.