Bremont - MBIIGr-WH
MBIIGr-WH MB II Green White Dial
| Brand: | Bremont |
|---|---|
| Family: | Martin-Baker |
| Reference: | MBIIGr-WH (aka: MBIIGr-WH) |
| Name: | MBIIGr-WH MB II Green White Dial |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Bremont MB-series was designed to be quite simply the definitive British aviation chronometer, tested and designed in conjunction with the iconic British aviation company 'Martin-Baker'. The present model, featuring a bright white dial, was introduced in early 2016. Like its black-dialed sibling, it is available with either an anthracite, a green or an orange barrel (mid-case).