Bremont - Solo37RG
Solo37RG Solo 37 Two Tone
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The smaller case of the SOLO-37 still adheres to Bremont’s key principles, yet will appeal to those who desire something slightly lighter on the wrist. Housed in a 37mm Trip-Tick® three-piece case and powered by the modified BE-36AE movement, it is available with a stainless steel or 18-carat rose gold top bezel.