Bremont - ALT1-B Kingsman
ALT1-B Kingsman ALT1-WT Kingsman
| Brand: | Bremont |
|---|---|
| Family: | Special & Limited |
| Reference: | ALT1-B Kingsman (aka: ALT1-B Kingsman) |
| Name: | ALT1-B Kingsman ALT1-WT Kingsman |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Bremont Kingsman Special Edition DLC is a military inspired chronograph that shares it’s stealth like design and functionality with the Bremont ALT1-B. It features a modified calibre 13 1/4” BE-54AE automatic COSC certified movement with 24 hour GMT functionality, a Bremont DLC coated Trip-Tick® case construction hardened to 2000 vickers and a highly finished black metal dial with SuperLumiNova® coated hands and ‘Kingsman’ emblem on the 12 hour sub-dial.