Bremont - EP120
EP120 EP120
| Brand: | Bremont |
|---|---|
| Family: | Special & Limited |
| Reference: | EP120 (aka: EP120) |
| Name: | EP120 EP120 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | Yes, 120 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Like the P-51 that followed, the EP120 is inspired (and contains parts of) a famous aircraft: the 1942 Spitfire MK V. It features a DLC-coated stainless steel and titanium case and it is powered by a modified version of the BE-53AE movement with an unique propellor shaped rotor manufactured using material taken from an EP120..