Bremont - HERCULES
HERCULES H-4 Hercules Stainless Steel
| Brand: | Bremont |
|---|---|
| Family: | Special & Limited |
| Reference: | HERCULES (aka: HERCULES) |
| Name: | HERCULES H-4 Hercules Stainless Steel |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Bremont H-4 Hercules was introduced in 2019. A limited edition of 450 pieces (300 stainless steel, 75 rose gold, 75 platinum), the watch is a tribute to the H-4 Hercules air craft, parts of which are used in the rotor of the BWC/02 movement.