Bremont - LW E-Type
LW E-Type Jaguar E-Type Lightweight
| Brand: | Bremont |
|---|---|
| Family: | Special & Limited |
| Reference: | LW E-Type (aka: LW E-Type) |
| Name: | LW E-Type Jaguar E-Type Lightweight |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 6 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Bremont-Jaguar E-Type Lightweight is a limited edition of 6 watches in white gold created by Bremont in celebration of the introduction of 6 special E-Types Jaguar created using dormant chassis numbers. The cars are built to the exact specification of the last Lightweight E-type produced in 1964 and will be hand-crafted at the original home of the E-type, Jaguar’s Browns Lane plant in Coventry, England. The watch on the other hand features a contemporary case in white gold and aluminium and an automatic movement developed with LaJoux-Perret.