Bremont - Oracle 1
Oracle 1 Oracle 1
| Brand: | Bremont |
|---|---|
| Family: | Special & Limited |
| Reference: | Oracle 1 (aka: Oracle 1) |
| Name: | Oracle 1 Oracle 1 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
When Bremont became official timing partner of the America's Cup in 2015, the British brand created two watches to mark the occasion: the America's Cup 1 and the America's Cup 2. It however does not stop there: Bremont is also partner of the famous Team Oracle USA and has launched two additional watches celebrating this successful sailing team. The present model, the Oracle 1 features a stainless steel case of 43mm with a uni-directional rotating bezel and a inner soft iron anti-magnetic Faraday cage. The dial features the Oracle Team USA mark.