Bremont - P-51
P-51 P-51
| Brand: | Bremont |
|---|---|
| Family: | Special & Limited |
| Reference: | P-51 (aka: P-51) |
| Name: | P-51 P-51 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | Yes, 251 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Bremont P-51is a limited edition of 251 pieces introduced in 2011 as an homage to the P-51 Mustang, an American World War 2 ear fighter plane, specifically the P-51K-10 'Fragile but Agile'. It is said that original materials of the plane are used for parts of the watch. The P-51 is powered by the Valjoux-based BE-54AE. It is based on the ALT1 series.