Bremont - VictoryRG
VictoryRG Victory Rose Gold
| Brand: | Bremont |
|---|---|
| Family: | Special & Limited |
| Reference: | VictoryRG (aka: VictoryRG) |
| Name: | VictoryRG Victory Rose Gold |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Baton |
Description
The Bremont Victory was a completely unique timepiece, commemorating both the ship and Nelson himself. Incorporating original oak timber and copper from the vessel, the watch also housed a very special BE-83AR chronograph movement with retrograde seconds and date. It was available in a limited run of stainless steel and rose gold models and part of the proceeds were donated towards a major refit to preserve HMS Victory for future generations.