Bremont - WrightFlyerRG
WrightFlyerRG Wright Flyer Rose Gold
| Brand: | Bremont |
|---|---|
| Family: | Special & Limited |
| Reference: | WrightFlyerRG (aka: WrightFlyerRG) |
| Name: | WrightFlyerRG Wright Flyer Rose Gold |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Spade |
Description
The Bremont Wright Flyer consists of three limited edition watches created in honor of the Wright brothers and their pioneering spirit in aviation. The series was launched in 2014. At the time of launch, there was some controversy regarding the movement - it was finally revealed to be based on an LaJoux-Perret ebauche. Each Bremont Wright Flyer Limited Edition rotor features some of the original muslin material used to cover the 1903 Wright Flyer aircraft. The muslin is layered between the period decorated rotor plate and a sapphire crystal window.