Bremont - S2000
S2000 Supermarine S2000
| Brand: | Bremont |
|---|---|
| Family: | Supermarine |
| Reference: | S2000 (aka: S2000) |
| Name: | S2000 Supermarine S2000 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 2000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Supermarine S500 and S2000 are Bremont divers watches inspired by the british watchmaker's aviation principles. Each maintains the Bremont DNA with an anti-magnetic Faraday cage encasing the beautifully finished chronometer-tested BE-36AE movement, as does the patented anti-shock case mount. The S500's 43 mm case can withstand depths of up to 500 metres - although it has been tested far deeper, while the sapphire bezel offers extraordinary luminosity in low light conditions. The 45mm case of the S2000 has been re-engineered to withstand a depth of 2000 metres. Both cases also have an automatic helium escape value for professional diving requirements.