Bremont - S2000Desc
S2000Desc Supermarine Descent
| Brand: | Bremont |
|---|---|
| Family: | Supermarine |
| Reference: | S2000Desc (aka: S2000Desc) |
| Name: | S2000Desc Supermarine Descent |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 2000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
Following the success of the Supermarine 500, Bremont released the limited edition Supermarine Descent, an all-black, DLC-coated marine watch - the first of the S2000 models. The classic curved profile of the 42mm case is distinctly Bremont, as is the unique Trip-Tick™ three-piece case construction, which resists water to a depth of 500m or 1640ft.