Bremont - S300/BK
S300/BK Supermarine S300 Stainless Steel / Black / Temple Island
| Brand: | Bremont |
|---|---|
| Family: | Supermarine |
| Reference: | S300/BK (aka: S300/BK) |
| Name: | S300/BK Supermarine S300 Stainless Steel / Black / Temple Island |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Bremont Supermarine Type 300 was introduced in 2017 as a response to a demand for a professional dive watch in a slightly smaller iteration. The watches’ namesake derives from the 1930’s aircraft company, Supermarine, whose first ever Spitfire prototype – the Type 300 – led to one of Britain’s most iconic aircraft. The 40mm case of the Type 300 is also slimmer being only 13mm. It features a uni-directional ceramic rotating bezel.